Wiosenny Tulacz
10-18 kwietnia 2021 Wejherowo

Wyniki Końcowe JT 2014

W dziale PLIKI DO POBRANIA opublikowaliśmy wyniki końcowe Jesiennego Tułacza 2014.

 

Poniżej odpowiadamy na najbardziej kontrowersyjne zastrzeżenia i protesty.

 

TP30 PK21 = TP25 PK4

PK CW i TOAnalizując drogę z kierunku północno-zachodniego mijamy leśniczówkę i znajdujący się za nią las. Po 155m (6,1 mm na mapie) od jego skraju granica kultur) należało się spodziewać kolejnego skraju lasu, na którym ustawiono lampion. Granica aktualnego lasu (nowych nasadzeń niezaznaczonych na mapie) znajduje się bliżej - po 90 m i tam stał lampion o kodzie CW. Dopiero po dalszych 65m znajduje się kolejna granica kultur - granica dwóch różniących się wiekiem (inna wysokość drzew) obszarów leśnych zaznaczona na mapie uczestników, i tam właśnie umieszczono punkt TO. Zaktualizowaną sytuację obrazuje rysunek obok.

 

TP25 PK7 = TP30 PK13 = TP50 PK10 = TR50 PK10 = Kaplica

Punkt kontrolny umieszczony był w miejscu charakterystycznym, jakim jest kaplica (okrągła budowla zaznaczona na mapie w postaci pustego w środku okręgu, co zgodnie ze stosowanymi znakami topograficznymi dla map 1:25 000 oznacza budynek (murowany) o rzucie poziomym w kształcie koła). Miejsce charakterystyczne istniało zatem w terenie i było zaznaczone na mapie. Lampion oznaczający ten PK został umieszczony w najbliższym możliwym miejscu (ok. 8 m po pd.-zach. stronie kaplicy) - na pierwszej, dostępnej ławce. Lampionu nie wolno było umieszczać bezpośrednio na kaplicy, a najbliższe drzewa były zbytnio oddalone od przedmiotowego skraju kaplicy. Takie usytuowanie lampionu odzwierciedla na mapie przesunięty w kierunku pd.-zach. środek kółka oznaczającego PK. Umiejscowienie kaplicy na mapie zostało zweryfikowane pomiarami GPS. Należy pamiętać, że stosowane na Tułaczach mapy bywają dość archaiczne i często układ dróg może się zmieniać w sposób naturalny (zarastanie) lub sztuczny przy udziale człowieka (odsunięcie drogi od grobów). Będąc w miejscu zlokalizowania PK zadaniem uczestnika było odnalezienie miejsca charakterystycznego zaznaczonego na mapie (okrągły budynek) i potwierdzenie znajdującego się przy nim lampionu. Sąsiednie drogi i ich skrzyżowania nie są punktami kontrolnymi. Mogły jedynie stanowić punkt odniesienia do "ataku" na PK, do odnalezienia miejsca charakterystycznego, czyli poszukiwania Kaplicy. Wszelkie pomiary odległości od skrzyżowań są obarczone błędem samego pomiaru (różna długość kroków) oraz zmienionym przez lata układem dróg, zatem schodzą na drugi plan w stosunku do sedna sprawy - odnalezienia miejsca charakterystycznego - okrągłego budynku kaplicy. Zapis BPK nie może być w takim układzie uznany za prawidłowy.

 

TP25 PK18 = TP30 PK1

Lampion o kodzie HF umiejscowiony był bardzo precyzyjnie na szczycie przecinki (przecięciu grzbietu przez przecinkę). Usytuowany był na znajdującym sie tam pieńku (tzw. japończyk). Nie jest to pierwszy przypadek takiego postawienia punktu. Podobne PK były w okolicach Bożegopola czy Luzina. Spotyka się taką praktykę również na innych imprezach na orientację, nie wyłączając imprez rangi Ogólnopolskiej czy Pucharu Polski. Sytuacja taka wymuszona była brakiem łatwo dostępnego drzewa dokładnie w miejscu przecięcia przecinki z grzbietem. Najbliższe drzewo otoczone 1.5 – 2 m podszyciem znajdowało się w odległości 10-15 m. Zdaniem Komisji Sędziowskiej zbyt daleko (PK nie stałby precyzyjnie) i byłby trudno dostępny.

Należy zatem stwierdzić, że PK postawiony był precyzyjnie, dokładnie w miejscu zaznaczonym na mapie, zatem zapis BPK nie może być uznany.